مهارت های بالینی

نمره آپگار چگونه است ؟ + نحوه محاسبه نمره آپگار

محاسبه نمره آپگار یا Apgar Score، یک روش ساده برای ارزیابی سریع و اولیه وضعیت سلامتی نوزاد در دقایق اولیه پس از تولد است. این روش در سال 1952 توسط دکتر ویرجینیا آپگار ایجاد شد و از آن به عنوان یکی از معیارهای مهم در تشخیص سلامتی نوزاد استفاده می‌شود. نمره آپگار در اصل برای ارزیابی وضعیت سلامتی نوزادان تا ۵ دقیقه پس از تولد استفاده می‌شود.

Apgar Score Chart ABC Law CentersFinal 1030x515 1
نحوه محاسبه نمره آپگار

نمره آپگار بر اساس پنج معیار مختلف به نوزاد داده می‌شود که عبارتند از:

نحوه محاسبه نمره آپگار بصورت ذیل است :

۱. فعالیت قلبی و عروقی (Heart rate): این معیار به میزان ضربان قلب نوزاد توجه می‌کند.

۲. تنفس (Respiration): این معیار به میزان تنفس نوزاد توجه می‌کند.

۳. رنگ پوست (Color): این معیار به رنگ پوست نوزاد توجه می‌کند.

۴. تحرکات عضلانی (Muscle tone): این معیار به میزان تحرکات عضلانی نوزاد توجه می‌کند.

۵. واکنش به تحریکات (Response to stimulation): این معیار به واکنش نوزاد به تحریکات مختلف مانند تکان دادن و یا فشار دادن بر روی پا و دست توجه می‌کند.

هر معیار برای خودش یک نمره ۰ تا ۲ می‌گیرد، بنابراین نمره آپگار به صورت یک امتیاز از ۰ تا ۱۰ محاسبه می‌شود. نوزادانی که نمره آپگار بالاتری دارند، دارای وضعیت سلامتی بهتری هستند. امتیاز بین ۷ تا ۱۰ به عنوان نمره عالی و بین ۴ تا ۶ به عنوان نمره متوسط تلقی می‌شود، در حالی که امتیاز زیر ۳ به عنوان نمره نامناسب تلقی می‌شود و نیاز به اقدامات پزشکی فوری دارد.

نکات قابل توجه

مهم است بدانید که نمره آپگار تنها یک ابزار اولیه برای ارزیابی سلامتی نوزاد است و نمی‌تواند تشخیص نهایی را در مورد وضعیت سلامتی نوزاد بدهد. در صورتی که نمره آپگار پایین باشد، پزشکان ممکن است تصمیم بگیرند که نوزاد را برای مدتی در بخش مراقبت‌های ویژه نگه دارند و بررسی‌های بیشتری انجام دهند.

همچنین برای تشخیص بیشتری در مورد وضعیت سلامتی نوزاد، از آزمایش‌های دیگری نیز استفاده می‌شود. برای مثال، آزمایش خون نوزاد، اندازه گیری سطح اکسیژن در خون، آزمایش‌های تصویربرداری مغز و بررسی اشکالات ساختاری بدن نوزاد، می‌توانند ابزارهای مفیدی در تشخیص وضعیت سلامتی نوزاد باشند.

در کل، نمره آپگار یک روش ساده و مفید برای ارزیابی سریع و اولیه وضعیت سلامتی نوزاد است و با توجه به نتیجه‌ی آن، پزشکان می‌توانند تصمیماتی را درباره‌ی مراقبت‌های بیشتر و یا درمان‌های لازم برای نوزاد اتخاذ کنند

در تمام نوزادان نمره آپگار ۱ و ۵ دقیقه پس از تولد بررسی می شود.

نمره ۸ یا بیشتر طبیعی است و اگر ۴ تا ۷ باشد، بررسی از نظر وجود اختلال پاتولوژیک و تحت نظر گرفتن نوزاد توصیه می شود.

نمره آپگار ۳ یا کمتر به دلیل ایست قلبی ریوی، #برادیکاردی شدید، کاهش تهویه (Ilypoventilation) یا تضعیف #CNS ایجاد می شود.

نمرات آپگار پایین در بیشتر موارد به دلیل اختلال در #تهویه است و ناشی از بیماری قلبی اولیه نمی باشد. بیشتر نوزادان با نمره آپگار پایین به تهویه با #ماسک صورت یا لوله گذاری داخل تراشه پاسخ می دهند و معمولا نیازی به داروهای اورژانسی پیدا نمی کنند.

شما میتوانید با اشتراک گذاری سایت https://nursingskills.net و صفحه توییتر ما از ما حمایت کنید

Saeid Chayani

سعید چایانی دانشجوی ترم 8 دانشگاه آزاد همدان . هدفم از تشکیل این سایت فراگیری مهارت های پزشکی-پرستاری هست ، به حوزه وب هم علاقه‌مندم ، امیدوارم لحظاتی خوبی در این سایت رو رقم بزنم .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا