مقالات آموزشی

آشنایی با انواع دیابت به زبان آسان + پمفلت آموزشی PDF

امروز نام انواع دیابت ، حتما به گوش شما رسیده . شاید براتون جای سوال پیش اومده باشه که انواع دیابت چه تفاوت هایی باهم دارند . دیابت انواع مختلفی دارد که شامل دیابت نوع 1 ، 2 ، دیابت بارداری و دیابت ملیتوس تقسیم بندی میشود . در ادامه مطلب با انواع دیابت بیشتر آشنا میشویم . پوستر آموزشی دیابت و پمفلت آموزشی دیابت را میتوانید در ادامه مطلب مشاهده کنید پس تا آخر مطلب با ما همرا باشید .

نگاه کلی به بیماری دیابت

بیماری دیابت براثر قطع تولید انسولین و یا عدم کارکرد مناسب آن در بدن به وجود می آید. انسولین هورمونی است که مواد غذایی قندی و نشاسته و… را در بدن به انرژی تبدیل می نماید. تا کنون علت بروز این بیماری کشف نشده است ولی گمان می رود که زمینه مساعد ژنتیکی و عوامل محیطی همچون چاقی و بی تحرکی در ابتلا به این بیماری نقش موثری داشته باشد. درکشورما، حدود 8 میلیون نفر (کودک و بزرگسال) به انواع دیابت مبتلا هستند، ولی متاسفانه تعداد اندکی از این افراد از شرایط خود آگاهاند و یا به کنترل صحیح و دقیق قند خون می پردازند .

در پایین با انواع دیابت آشنا میشود که بصورت مختصر توضیح داده شده اند .

infographics symptoms diabetes medical vector illustration
پوستر آموزشی علائم دیابت

دیابت نوع 1

در این نوع دیابت جزایر لانکرهانس پانکراس قادر به تولید انسولین نیستند،در نتیجه گلوکز در خون افزایش می یابد. بیمار وابسته به تزریق انسولین است.

دیابت نوع 2

دراین نوع دیابت انسولین وجود دارد اما گیرنده های انسولین در سطح سلول ها محدود هستند،و در واقع نوعی دیابت مقاوم به انسولین به وجود می آید. این نوع دیابت بیشترین فراوانی را داراست”%90افراد بیمار غیروابسته به تزریق انسولین است.

دیابت بی مزه

این نوع دیابت مربوط به اختلالات غده هیپوفیز در ارتباط با کمبود وازوپرسین،هورمون ضدادراری”ADH”است،دومین دلیل، نقص توبول های کلیه نسبت به واکنش به”ADH” است. پرنوشی یکی از علائم شایع دیابت بی مزه است، تست تحمل ‘عدم مصرف مایعات’ در این نوع دیابت انجام میگیرد.

دیابت ملیتوس

در نتیجه نقص در ساخت انسولین و ترشح آن روی میدهد.

دیابت بارداری

به دلیل هورمون های مترشحه در دوران بارداری بروز میکند،در خانم های باردار تست تحمل گلوکز”GTT”در هفته24تا28حاملگی انجام میشود.

نکته مهم : باید توجه داشت دیابت حتی در سنین پایین هم بروز میکند بنابرین، مصرف مواد با درصد قند پایین،ورزش و فعالیت منظم و کاهش وزن تأثیرات مطلوبی در جلوگیری از ایجاد دیابت خواهد داشت.

برای حمایت از ما سایت https://nursingskills.net و صفحه توییتر ما را به اشتراک بگذارید .

به این مقاله امتیاز بده !

امتیاز کاربران: 5 ( 1 رای)
گرد آورنده
سعید چایانی
منبع
آموزش مهارت های پرستاری به زبان آسان

Saeid Chayani

سعید چایانی دانشجوی ترم 8 دانشگاه آزاد همدان . هدفم از تشکیل این سایت فراگیری مهارت های پزشکی-پرستاری هست ، به حوزه وب هم علاقه‌مندم ، امیدوارم لحظاتی خوبی در این سایت رو رقم بزنم .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا