مقالات آموزشی

کیست گانگلیون مچ دست چیست ؟ درمان و علت ایجاد

کیست گانگلیون مچ دست غده های خوش خیمی هستند که معمولا در راستای تاندون یا مفاصل مچ دست یا روی دست رشد می کنند. این کیست ها در زانو ها و پاها هم ممکن است به وجود آیند. کیست های گانگلیون معمولا گرد یا تخم مرغی شکل هستند و با مایعی ژله ای شکل پر شده اند.

کیست گانگلیون در مچ دست

کیست های کوچک گانگلیون معمولا به اندازه ی یک نخود هستند ولی کیست های بزرگتر قطرشان تقریبا 2.5 سانتی متر است . اگر این کیست ها به عصب اطراف خود فشار وارد کنند درد به وجود می آید . این غده ها بر حسب جایی که هستند ممکن است برای حرکت مفاصل مزاحمت ایجاد کنند.

اگر کیست گانگلیون باعث ایجاد مشکلاتی برای فرد شود پزشک با یک سوزن این کیست ها را خالی می کند و یا می توان با عمل جراحی این کیست ها را برداشت. ولی اگر شخص علائمی نداشته باشد نیازی به هیچ درمانی نیست . در خیلی از موارد این کیست ها خود به خود از بین می روند.

کیست گانگلیون مچ دست
کیست گانگلیون مچ دست

علائم کیست گانگالیون

کیست های گانگلیون چندین مشخصه دارند که در زیر آنها را توضیح می دهیم:

1- محل قرار گیری کیست ها: کیست های گانگلیون معمولا در راستای تاندون یا مفاصل مچ دست یا روی دست به وجود می آیند . این کیست ها ممکن است در زانوها و پاها و نزدیک هر مفصلی از بدن هم رشد کنند.

2- شکل و اندازه ی کیست ها: کیست های گانگلیون گرد یا تخم مرغی شکل هستند و معمولا قطرشان کمتر از 2.5 سانتی متر است . بعضی از این کیست ها آنقدر کوچک هستند که با دست حس نمی شوند . اندازه ی کیست می تواند مثلا بر اثر حرکت مفاصل بزرگ شود.

3- درد: کیست های گانگلیون معمولا دردناک هستند . وقتی یک کیست گانگلیون به عصب اطراف فشار وارد می کند حتی اگر خیلی کوچک هم باشد باعث درد و سوزش و بی حسی و یا ضعف ماهیچه می شود.

شکل شماتیک گانگلیون 
شکل شماتیک گانگلیون 

علت ایجاد کیست گانگلیون

هنوز دقیقا مشخص نیست چه عواملی باعث ایجا د این کیست ها می شود . کیست های گانگلیون معمولا زمانی که بافت اطراف یک مفصل یا تاندون متورم می شود در بیرون مفصل یا در راستای تاندون به شکل بادکنک های کوچک پر آب رشد می کنند.این کیست ها حاوی مایعی چرب و غلیظ مثل مایعی که در مفاصل یا اطراف تاندون وجود دارد هستند.

عوامل خطر

عواملی که ممکن است خطر ابتلا به کیست گانگلیونی را افزایش دهند عبارتند از:

جنس و سن شما کیست گانگلیون می تواند در هر فردی ایجاد شود، اما بیشتر در زنان بین 20 تا 40 سال رخ می دهد.
آرتروز. افرادی که آرتریت ساییدگی در مفاصل انگشتان نزدیک به ناخن‌هایشان دارند، در معرض خطر بیشتری برای ایجاد کیست‌های گانگلیونی در نزدیکی این مفاصل قرار دارند.
آسیب مفصل یا تاندون. مفاصل یا تاندون هایی که در گذشته آسیب دیده اند بیشتر در معرض ابتلا به کیست های گانگلیونی هستند.

کیست گانگلیون در انگست
کیست گانگلیون در انگست

درمان کیست گانگلیون مچ دست

درمان کیست گانگلیون مچ دست در اکثر موارد جراحی میباشد .

شما میتوانید با اشتراک گذاری سایت https://nursingskills.net و صفحه توییتر ما از ما حمایت کنید

 

 

به این مقاله امتیاز بده !

امتیاز کاربران: 4.45 ( 2 رای)
گرد آورنده
سعید چایانی
منبع
آموزش مهارت های پرستاری به زبان ساده

Saeid Chayani

سعید چایانی دانشجوی ترم 8 دانشگاه آزاد همدان . هدفم از تشکیل این سایت فراگیری مهارت های پزشکی-پرستاری هست ، به حوزه وب هم علاقه‌مندم ، امیدوارم لحظاتی خوبی در این سایت رو رقم بزنم .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا