مهارت های بالینی

ایروی دهانی کجا و چه موقع استفاده میشود ؟ + فیلم

راه هوایی به عبارتی ایروی یا مسیر تنفس مسیری است که از طریق آن هوا به ریه های شما جریان می یابد. این از بینی و دهان شما شروع می شود و شامل گلو، نای و ریه های شما می شود. همین برای شما فیلم آموزشی Airway را تهیه کردیم که میتوانید در ادامه مطب آن را مشاهده کنید.

مدیریت ایروی یا راه هوایی چیست ؟

هنگامی که بیهوش می شوید (به خواب می روید) تنفس شما به دلیل بی حسی نیاز به مراقبت ویژه دارد. باید اکسیژن تامین شود و سایر گازها از ریه های شما دفع شوند. مجاری تنفسی شما باید از آلودگی محتویات معده در طول بیهوشی محافظت شود. به همین خاطر لوله ایروی را به درون نای شما قرار میدهند .

چگونه و چه زمانی ایروی دهانی (راه هوایی) وارد می شود؟

معمولا زمانی که بیشهوش هستید برای شما Airway میگذارند . زیرا تازه در آستانه بیدار شدن یا بلافاصله پس از بیدار شدن هستید. بنابراین شما از ورود این دستگاه آگاه نخواهید شد. .

عوارض جانبی / خطرات ایروی دهانی چیست؟

متخصصین بیهوشی در زمینه قرار دادن این دستگاه ها تحت آموزش های دقیق قرار می گیرند. بنابراین آنها بسیار ایمن هستند. شایع ترین عارضه جانبی گلودرد خفیف تا متوسط برای یک یا دو روز پس از بیهوشی است. این به خودی خود بهتر می شود.

برخی از عوارض غیر معمول عبارتند از آسیب یا آسیب به دندان ها، لب ها، خونریزی در دهان یا بینی. احتمال بروز عوارض جدی بسیار کم است و تنها زمانی رخ می دهد که در هنگام قرار دادن این دستگاه ها مشکل اساسی وجود داشته باشد. اینها ممکن است شامل آسیب مغزی به دلیل گرسنگی از اکسیژن و مرگ باشد.

فیلم آموزشی Airway

فیلم آموزشی Airway (ایروی)

ایروی دهانی کجا و چه موقع استفاده میشود

ایروی می تواند اکسیژن رسانی را درطی استفاده از آمبوبگ با بالابردن زبان از روی حلق تسهیل نماید ، وقراردادن آن درمکان اشتباه می تواند باعث جابجایی زبان به سمت هیپوفارنکس گردد وباعث انسداد راه هوایی بشود.

بنابراین به منظور تسهیل تهویه رسانی در موارد استفاده ازآمبوبگ می توان از ایروی در بیماران بی هوش فاقد رفلکس گگ وسرفه استفاده کردـ همچنین می توان از آن برای بازکردن راه هوایی درمصدوم دچار آسیب نخاعی استفاده کردـدر زمان قرار دادن لوله اگر بیمار رفلکس گگ پیدا کرد لوله را به آرامی خارج کرد ه وبیمار را به پهلو بخوابانید وساکشن را آماده کنید.

شما میتوانید با اشتراک گذاری سایت https://nursingskills.net و توییتر ما از ما حمایت کنید .

به این مقاله امتیاز بدید !

به این مقاله امتیاز بدید !

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!
گرد آورنده
سعید چایانی
منبع
آموزش مهارت های پرستاری به زبان آسان

Saeid Chayani

سعید چایانی دانشجوی ترم 8 دانشگاه آزاد همدان . هدفم از تشکیل این سایت فراگیری مهارت های پزشکی-پرستاری هست ، به حوزه وب هم علاقه‌مندم ، امیدوارم لحظاتی خوبی در این سایت رو رقم بزنم .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا